Built on Glass albümünden hemen sonra insanların “overrated” tanımlamasına soktuğu, minimalist tınıların harmonisini işlemekte ununu eleyip eleğini asmış bir müzik insanı Chet Faker. Aldığı ödüller, dinlenme sayısı, hitap ettiği kesimleri bir tarafa bırakıp müziğini ve performansını değerlendirmek istiyorum sadece.
 IMG_1320
Çukurcuma Esnafı’nın dahi sohbet konusu olup, Babylon‘da gerçekleştirilmesi gerekirken 3 günde sold out olan, ardından eski adıyla Black Box, yeni adıyla Volkswagen Arena‘da 24. Akbank Caz Festivali kapsamında gerçekleşti Chet Faker Konseri. Öyle olay oldu ki change.org’da imza kampanyası başlatıldı http://www.change.org/p/pozitif-live-akbank-caz-festivali-chet-faker-konserinin-mekan%C4%B1-de%C4%9Fi%C5%9Ftirilsin  Değdi mi? Sonuna kadar. Sahne saatinden sadece bir kaç saat öncesinde İstanbul gelmesine rağmen, dinleyiciyi hiç bekletmeden saatinde yerini aldı.
IMG_1305
Blush şarkısı ile çıkış yapan Chet Faker, 1998, I’m into you, Terms & Conditions, Intro, Cigarette and Chocolate, Cigarette and Lonliness, Jeff Buckley’den I Want Someone Badly, Love & Feeling , No Diggity, Drop The Game, To Me ‘yi Seslendirdi Bis (back in stage) kısmına Dead Boy, Gold ve akustik performansı ile tek ağız eşliğinde Talk is Cheap setlisti oluşturuyordu.
Chet Faker – Intro 

Konser esnasında beklediğinden çok daha fazla bir kitleyici görünce şaşkınlığını ve böyle bir destek görmekten mutlu olduğunu iletti. Kendi şarkılarını kendi yazdığını, bestelediğini yineleyip binlerce insanın biletini almasından dolayı teşekkürlerini çokça yeniledi.
I’m into you şarkısının giriş kısmında ritim kaybı yaşadı ve sebebi kulaklıktan müziği duyamaması diye tahmin ediyorum. Çünkü  Chet‘den ziyade saygısız dinleyicilerin uğultusu duyuluyordu.

Chet Faker – Drop The Game

 

Chet Faker, To Me ( Keep on Lying) şarkısı seslendirdiğinde VW Arena ışıl ışıl oldu. Yukardan izleyince oldukça romantik bir açıya denk düştüm. 🙂 Konserden sonra peş peşe İstanbul ve Konser ile ilgili tweetler atan Chet Faker, kulaklarımıza resmen masaj yaptı.

Chet Faker; Bağımsız Müziğin Mitolojik Tanrısı.

Konser Dışı Notlar;

Volkswagen Arena‘da kimlik kontrolü yapılıyor arkadaşlar. Yaş sınırlarınıza dikkat edin bilet alırken.

Vee

Chet Faker – No Diggity 

Chet Faker – No Diggity Link: https://www.youtube.com/watch?v=BKQbHJJmeHY