Karma’nın ne olduğuna, kötü karmadan nasıl arınabileceğimize, eylemlerimizin ve düşüncelerimizin karmamızı nasıl etkilediğine dair Hindistan’ın bu yıl Padma Vibhushan ödülünü olmuş ve en çok tanınan ruhani liderlerinden Sri Sri (Gurudev) Ravi Shankar, soru cevap niteliğinde bir yazı paylaştı.

Kaynak: http://www.wisdom.srisriravishankar.org/karma-questions/

Yazıyı okuyup istediğim soru ve cevapları İngilizceden Türkçeye çevirdim.

İyi okumalar!

1) Gurudev, niyetimin iyi olmasına rağmen çoğu zaman yaptığım eğlemler yanlış. Bunun için kötü karma biriktirmiş olur muyum?

Niyetin doğru ise bunun için endişelenmene gerek yok. Gerçi yaptığımız eylemlerin kendi yansımaları var fakat niyetiniz temiz ise bunun etkisi çok olmayacaktır.

2) Bir yaşam süresi bütün karmamızı temizlemeye yeter mi?

Evet! Bir oda 20 yıl boyunca kapalı kalmışsa orayı temizleyip ışığı getirmek 20 yılınızı almayacaktır.

3)Karma nedir ve bir kişi karmayı anlamak için yeteneklerini nasıl geliştirebilir?

Şu ana kadar yapmış olduğun her şey karmadır. Şu an bütün yapmış olduklarında aslında karmadır ve gelecekte yapacağın her şeyin ilhamı da aslında Karma’dır. Dünyada gerçekleşen her şey Karma’dır.

4)İnsanların yapmış olduğu kötü eylemleri gazetede okumamaz karmamızı etkilemekte midir?

Hayır, haberi aydınlıkla okumalısın.Aksi taktirde hiçbir şey etkilemeyecektir. Şayet haberi kendinle içselleştirirsen evet bu zihnini etkilemiş olacak. Sadece oku ve unut. O da evrenin bir parçasıdır.

5)Gurudev, kişi karma üzerinden bir şeyi yapıp yapmamasını hangi koşullarda aramalı?

Kendi vicdanını, içindeki iyi duyguyu dinlemelisin. Başkalarının sana yapmasını istemediğin hiçbir şeyi yapma. Kriteri bu. Kısa vadede tadsız durumların yaşanabilecek olması pahasına uzun vadede bize fayda sağlayacak şeyleri yapmalıyız. Kısa vadede zevk alıp uzun vadede bize problem oluşturabilecek şeyler yapmamalıyız. İşte karma için kriter budur.

6) Negatif Karma nasıl oluşur ve bundan nasıl kurtulabiliriz?

Sana bir soru soracağım. Bu odanın içinde ışık olmadığı zaman karanlık vardı değil mi? Peki ışık açıldığında karanlık nereye gitti? Bu odadan gitti mi yani?  Karanlık öylece pencereden mi çıkıp gitti? Negatif Karma varsa biraz karanlık vardır ve ışık yoktur. Işığı aç ve negatif karma yok olacaktır.

7)Peki Negatif Karma’dan nasıl kurtulabiliriz?

Bilgelikle, hizmetle ve meditasyonla. İhtiyaca hizmet et. Negatif Karma’nın bu şekilde sana dokunmayacağını bilirsin. Gölge bana dokunamaz.

8)Gurudev, kader değiştirilebilir mi? Şayet öyleyse nasıl kötü karmamdan arınabilirim?

Doğru olanı yapmak için doğru yerdesin. Meditasyon yaparak, ilahiler * ile ( sizi motive edecek ilahi sözcüklerin tekrarlanması, bkz: chant *) Bir çok hizmet aktivitesinde ( insanlığa fayda sağlayabilecek olan her şey) bulunarak geçmiş karmandan arınmış olursun.

9)Gurudev, bedensel hastalıklarımız ve bozukluklarımız karmamız ile bağlantılı mı?

 Evet, hepsi olmamakla birlikte bazıları bağlantılı. Bazıları geçmişindeki sen ile bağlantılı ve bazıları da senin şu an tamamlamış olduğun yanlış eylemlerin ile bağlantılı.

IMG_0457

Peki açıklama ile ilgili bendeniz yani Küçük Yogi Burak Çarbuğa ne düşünüyor?Efendim:) Anneannemin “eden bulur oğlum” sözüyle büyümüş biri olarak yanlış bir şey yaparsam başıma her türlü belanın geleceğine dair bir bilinçaltı oluşmuş. Karma sadece Tarkan’ın albüm isminden ibaret değil bendeniz için fakat öyle de reenkarnasyon dönüşümüyle ruhun geçmiş günahlarının bedelini ödüyor ya da şansını yaşıyor gibi bir hal içinde de değilim. İyi niyetten şaşmamak lazım diyorlar da başımıza ne geldiyse de hep bu iyi niyetimizden gelmedi mi sayın okuyucu? 🙁

Biz gene kalbi temiz tutalım ne olur ne olmaz…

Namaste.