Barışık olmak. Hemen herkesin hayatında yoksunluk çektiği durum. Kalabalığın içinde nefes alabilmek, onca karartının içinde biraz akla aydınlık getirebilmek, bağımlılıklara ambargo koyabilmek bunlar tamamen bizim zihnimizde.
   Değişim önce kendimizle başlıyor. Bu her zaman bir huyu değil bazen koca bir bedeni değiştirmekle yola adım atılıyor. İsteniyor ve karar mekanızmasının dişleri tıkır tıkır hedefe nasıl ulaştırabilirim sonucuna götürüyor, kimilerimizi bir ameliyat masasına bile bırakabiliyor. 🙂
8 aylık Tüp Mide Ameliyatlı olarak hayatımın değişim gözlemini incelerken Kenan Topuz’u tanıma fırsatım oldu.
   Kendisi ile duygusal yeme bozukluğu – meditasyon, metabolizma, ameliyat sonrası spor ve sağlıklı yaşam üzerine mini bir röportaj gerçekleştirdim. Okumak için sizi şöyle alıyoruz;
1) Uzun yıllar spor klubü işletmeciliğinde kariyer yaptınız. Nerelerde çalıştığınızı bahseder misiniz?
 
1978-79 yıllarında no name merdiven altı kulüplerde vücut geliştirme ve fitness ile başladım. Daha sonra Vakkogym, Hillside, Hyatt Regency, Conrad, Hilton, Intercontinental Hotels, Marriott, Spora Club , Gold’s gym , Eurogym, Clubgym . Firmalarına hizmet verdim . Toplam danışmanlıklar ve yönettiğim projeler ile birlikte dolu dolu 37 sene oldu.
 
2) Spesifik kariyerinize ek olarak, insan psikolojisi, kişisel gelişim ve kuantum düşünce tekniği gibi eğitimler aldınız. Özellikle Kuantum düşünce tekniği hakkında bilgi sahibi olma isteğiniz neden ortaya çıktı? Bu konuda ki aldığınız eğitim ve profesyonelleşme sürecinden bahsedebilir misiniz?
 
Insan bilinçüstü ile elinden gelen gayreti gösterse de, birçok konuda arzu ettiği sonuçlara ulaşamayabiliyor. Bu vesile ile bilinçaltı düşünce tekniklerini ve bilinçaltının gücünü incelemeye odaklandım. R. Şanal’ın (Şanal Günseli) 2005-2006 yılında kuantum düşünce tekniği adlı kitabı okuduğumda beynimde şimşekler çaktı. Şanal hocamın seminerlerine katıldım.  Rally takımı mental koçlarının rally sporcularını benzer bilinçaltı teknikler ile çalıştırdığını gördüm. Bu devrim niteliğindeki düşünce tekniğini daha iyi öğrenmek ve irdelemek için yerli yabancı birçok profesyonel ile birlikte çalıştım . 
Şu anda bu konuda edindiğim bilgileri liderlik eğitimlerinde ve benden özel danışmanlık desteği alan birçok kişi ve kuruma eğitim veriyorum .
 
3) Kaosa dönüşmüş metropollerde yaşamak insan psikolojisini olumsuz etkilemekte. Yaşamı dengesine oturtmak oldukça güç. Telaşın içinde kayboluyoruz. Kendimizi, bedenimizi kaybediyoruz. “Ben Burdayım!” farkındalığını nasıl yakalayabiliriz?
 
Önce gidişata dur demek ve geçmişimizi incelememiz lazım. Kendimizi tanımak önemli. Geçmişimizle ve kendimizle yüzleşmek ilk adım.
Sonraki adım neyi sevdiğimizi ve ne yapmak istediğimizi , hedeflerimizi belirlemek. Hedeflerimizi belirledikten sonraki adım, bizi bu hedeflere götürecek araçlara ulaşmak. Bu bir süreç , sürecin içinde kaderin , Allah’ın ve evrenin bizi yönlendirdiği araçlar mevcut fakat bu araçların içinden seçimi yapmak bize ait olan bir sorumluluk. Bu sorumluluğu tam anlamı ile alabilmek için bilinçaltımızda bize karşı çalışan virüslü düşünce ve programları temizlemiş olmamız lazım . Bunun içinde kendimizi bu konuda geliştirmeliyiz.
 
4) Bilginiz dahilinde obez ve morbid obez sayısı korkunç derecede artmakta. Bu halkayı kırmak isteyen özellikle morbid obez kişiler bariatrik ameliyatlara yönelmekte. (tüp mide, gastrik bypass, mini gastrit bypass, sadi-s.. gibi) Bu ameliyatlar kısa zamanda ciddi kilolar verdiriyor. Sonrasında sarkmalar ve deride deformeler meydana gelmesi süpriz olmamakta. Spor noktasında ne gibi tüyolar verebilirsiniz?
 
Bu ameliyatlar konusunda , uzman değilim.
Ancak ameliyat öncesi ve sonrasında doktorun müsaade ettiği tarih itibarı ile profesyonel fitness eğitmenleri eşliğinde sporun şart olduğunu düşünüyorum ve öneriyorum.
 
5) 13 Mart 2015 tarihinde ben de tüp mide operasyonu geçirdim. Yeme düzenime oldukça dikkat ediyorum. Dahil olduğum gruplardaki tüp mideli kişilerin genelinde 2. aydan sonra mide artık birçok gıdayı tolere edebildiğinden dolayı yüksek kalorili hazır gıdalara yönelmekte. (Dondurmalar,çikolatalar,tatlılar vs gibi) bunun altında ameliyat ile çözülemeyecek bir durum var “Duygusal Yemek Bozukluğu” bu durumun önüne meditasyonla geçilebilir mi ?
 
Evet meditasyon önemli bir araç, bu konuda faydalı olur. Duygusal açlığımızı tatmin etmek için, düşünme terapileri , spor , hobiler, ve yeme problemlerimizi düzene sokabilecek arkadaş ortamlarını planlamak önemli. Eve alış veriş yaparken bu gıdaları baştan almamak, beslemeye uygun cafeleri ve seçenekleri dışarıda seçmek , arkadaş çevremizde ve evimizde sağlıklı beslenecek bir ortam düzenlemek sağlığımız açısından önemli . 
 
6)Protein’den zengin beslenmek, lifli gıdalar tüketmek kilo vermenin anahtarı dolu. Sizin beslenme düzeninizde ve koçluğunu yaptığınız kişilerde olmazsa olmaz olarak önerdiğiniz gıdalar nelerdir? 
 
Sebze , meyve , kaliteli kuru baklagiller , kepekli tahıllarla hazırlanmış gıdalar , balık , kırmızı et ve bol su. Günde 3 büyük 3 minik öğün.
Akşam saat 19.30-20.00 sonrası gıda alınmayacağı biçimde planlanması ideal olur.
 
7)Düzenli kilo verimi belli bir süreden sonra duruyor. Durma noktasında metebolizmayı hızlandıracak neler yapılabilir? 
 
Spor ve egzersiz metodlarında bir program değişikliği iyi gelebilir. Bazen sıvı tüketimini, özellikle suyu artırmak metabolizmayı tekrar kilo vermeye yöneltmekte. Beslenme programında protein oranını %20 yükseltmek de faydalı olabilir.
 
8)Men’s Fitness Dergisi dışında yazılarınıza nerelerden ulaşılabilir? Sizle iletişim kurmak isteyen kişiler mail adresinizden ulaşabilir mi profesyonel destek için?
 
 
Özellikle düşünce teknikleri konusunda yönetici, firma ve kişilere özel strateji danışmanlığı yapıyorum.Uzmanlık alanım olarak bunu belirledim.
 
9)Sizin için ne ifade ediyor sorularına tek cümle ile açıklayın;
 
 
a) Osho: Felsefi ileri seviye bir lider. Pratik çok önemli, okuyanlar pratikte Osho’dan süratle bir şey öğrenmez maalesef.
 
b) Enerji: Tanrı – evren – hayalgücü – başarı – sevgi – paylaşım. Etrafımızda gördüğümüz canlı, cansız her şey , tüm evren, düşüncelerimiz, ağzımızdan çıkan ses, kelimeler, yazı ve kısacası her şey enerjidir. 
 
c) Yoga: Yoga vücut da bulunan yaşam enerjisini harekete geçiren ruhsal ve bedensel hareketler bileşkesidir. 
Seviyorsan yap, sevmiyorsan zorlama.
 
d) Kahve: Azı karar, fazlası zarar .
 
e)Protein Tozu: Fitness ve bodybuilding yapanlar kullanabilir. Hastanelerde nekahat dönemi hastalarına özel tozlar mevcut. Fazlası tabii ki zararlı.
 
10) Sağlıklı yaşam ve ruhsal dinginliğe ulaşabilmek için önerdiğiniz kitaplar, kişiler var mı?
 
Çok var. Çoğunu okuyup, inceleyip görmek lazım.
Kütüphanemde 3000 yakın kitap mevcut.
Artık bu konuda okumuyorum. Bilgiyi öğrencilerimle paylaşıyorum . 
 
11) Akıllı cihazlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası, kullandığınız spor-sağlıklı yaşam başlıklarını içeren uygulamalar var mı?
 
Gold’s gym in ücretsiz aplikasyonları var. Pratik.
Daha iyileri de var. Ancak her şey içimizde, irademizde, zihnimizde. 
 
Benimle iletişime isteyen herkes geçebilir.
Mail ile kendilerini ve problemlerini aktarabilirler.
 
Röportaj sonunda “ee şimdi ne yapmam lazım?” sorusu oluştuysa bu güzel. Cevap size illa ki gelecektir. 🙂 
 
Ameliyat sonrası yemek tarifleri-beslenme önerileri için bloguma bakabilirsin. 
Özel soruların için bana mail atabilirsin: b.carbuga@gmail.com
Fit Günler!