Local Natives, bir devingen şenlik. Local Natives, bir Hemingway tanımlaması, dev yeşillik. Local Natives, eleğin duvara asılması, duygu kriptografisi. Local Natives, verimli anadolu toprakları, büyük kuşatma. Local Natives, Local Natives!

Sene 2009-2010’lar. Üniversite yıllarımın en harika dönemleri. Müzik araştırmalarımın arşa ulaşmış olduğu yıllar. Ah o günler. Gözyaşı dolu bir mazi şimdi. Nereye geçmek istiyorum nereye giriyorum ben böyle sayın okuyucu.

Efenim sene 2009-2010’lar müzik keşiflerinin beni bir oraya bir buraya savurduğu en sert dönemler. Kimmiş ki bunlar, Amerikalı indieci mi olur, dur bi dinleyim dememle nöronlarıma işlemiş gruptur kendileri. Bilmeyeniniz varsa ki benim herhangi bir sosyal medya mecramdan takipçimseniz ismini görmemeniz mümkün değildir. Grubun başarısını, müzikal geçmişine değinmeyeceğim. Biraz bilgi edinmek isterseniz 2013 yılında grubun solisti Taylor Rice‘la Skype üzerinden gerçekleştirdiğim mini röportajımı okuyabilirsiniz. (Sırf röportaj yazımı paylaşmak için bu cümleyi yazdığımı düşünüyorsanız gerçekten yanılmıyorsunuz 😛 )

Röportaj Linki: http://burakcarbuga.com/interview-with-local-natives/

Salon’un #Peçeteyeİstek tag’ini her gördüğümde yapıştırdığım ismin konser vereceğini ilk duyduğumda Eaaaallllaaaah diye bağırdığımı hatırlıyorum.

 

Aylardır yaşadığımız onca kötü olaylar neticesinde yaşamdan bir keyif almamaya başladığım çemberi kıracağım, yeniden bir konser bileti ile hayata tutunacağım o gün 24 Kasım 2016’ymış. Booklayan elleriniz dert görmesin Salon IKSV’nin harika koordinatörü Deniz!

Sunlit Youth albümleri ile turne kapsamında yıprandıkça yıpranmış şehrimiz İstanbul’a da uğrayan Local Natives, Salon’da sold out etkisi yaratarak tüm sevenlerine ve bana yükseliş sağlayan bir konser deneyimi yaşattılar.

Local Natives – You and I Live Performance: https://www.youtube.com/watch?v=etUBGQ7UfXI

You and I’da dağıldığım, Villainy’de yan yana düet yaptığım, Sun Hands’de zıplamaktan diz kapaklarımı zorladığım,Ceilings’te göz yaşlarımı içime akıttığım, sesimin kısılana kadar şarkı söylediğim, her şarkıdan sonra ÇOOOĞKK MUTLUYUM dediğim, uzun zamandan sonra ilk defa kendimle bir araya geldiğim bir gün oldu.

Local Natives – Villainy Live Performance: https://www.youtube.com/watch?v=t7Hmz2imKr4

Salon’da gördüğüm en güzel kalabalık, en güzel müzik ve geçirdiğim en güzel saatlerdi. Soundcheck uzamasına değinmiyorum bile o derece her şey kusursuzdu gözümde.

Bu coşkulu ve müziklerine aşık insanları bir arada görünce Taylor, en kısa zamanda tekrardan geleceğinin sözünü bile verdi. Abi gelin. Boşu boşuna iptal ediyorsunuz konserlerinizi. Güzel dinleyici var burada. Endişelerinizi yersiz bulmuyoruz, haklısınız ama müziğin bir amacı da bu değil mi? Nefes almaya herkesin her yerde ihtiyacı var efenim.

Bir pazartesi günü yorgunluğumla var gücümle yazdım. Keşke vaktim olsaydı da şuraya az daha konseri anlatabilseydim ama gözler gidiyor.

Aa bu arada Taylor and I we were always strong ! Setlist’i de alarak tam bir fan görevini yerine getirmiş oldum.

img_2542

 

Esen kal sayın okuyucu.

Burak ÇARBUĞA