2. defa izlemeye nail olduğum Morrissey VW Arena’da saatler 21:30 hafif geçmişken çığlıklar eşliğinde çıktı Morrissey The Queen is Dead ile.
Morrissey – The Queen is Dead


Mobil Link: https://www.youtube.com/watch?v=RTqSB9nSYWY

Hafızama kazıya kazıya izlemeye çalıştım. Moz özel bir sanatçıdır. Bir duruşa sahip olmak herkese, sahip olduğu duruşu sergilemek de her sanatçıya nasip olan bir şey değildir.
Setlist’e bakalım bir, şöyle evirip çevirelim;
The Queen is Dead ile çıkış yapan moz, sırasıyla Suedehead, İstanbul, Kiss Me A Lot, I’m Throwing Paris, Bullfighter Dies, World Peace Is None Of Your Business, How Soon Is, Kick The Bride, Scandinavia, Neal Cassady Drops Dead, Earth Is The Loneliest Planet, Yes, I Am Blind, Staircase At The University,
Smiler With Knife, I’m Not A Man, Meat Is Murder,Speedway ve Asleep‘den oluşuyordu.

 IMG_1809
World peace is none of your business albümüyle şehrimize itaf edilen İstanbul şarkısını İstanbul’da dinlemek tüylerin diken olduğu dakikalardı.

Mobile Link: http://www.youtube.com/watch?v=CYIKJWl7o2M

IMG_1818

Geçen sene otobiyografisini Penguin yayınlarından çıkartan Morrissey’i daha yakından tanıyarak şarkılarını dinliyordum. Öfkelerini, kırgınlıklarını, hayat mottosunu otobiyografisi ile daha içselleşip, şarkıların öz haline daha çok indiğimi fark ettim.

Morrissey –  Neal Cassady Drops Dead

Mobile Link: https://www.youtube.com/watch?v=ZpEg9hSiZ8c

Hayvan Hakları’na olan tutumu malumdur Morrissey’in. Bu konuda ki dili de oldukça serttir. Meat is Murder şarkısı yansıtılan video ile gözlerimizi kapatmaya, kafamızı indirmeye bir çok kişininde alandan ayrılmasına neden oldu. Hınca hınç doluluğun tavan yaptığı, ertelenmesine rağmen 5000+ kişiden fazla izleyiciyle buluşması ilerde belki oluşacak best of konserinin kapısını açmıştır. Morrissey zaten hepimizi arkadaşı, böyle bir turne olursa da yüzüstü bırakmaz arkadaşlarını, ne güzel dedi zaten konserde “I’m your Aerkadeaş..”
IMG_1847

Arkadaşlıkların kaderinde var bir ayrılık. Ya da insanoğlunun dna’larında var bir terk etme ben durumu çözemedim. Morrissey’de elveda etti Asleep ile. Uzunca bir veda olacak gibi hissettirdi. Durumu anlamak istemedikçe moz “i really want to go” dedi, uğurlamak istemedikçe “i will so glad to go” dedi, inanmak istemedikçe “bye… bye…” dedi. Asleep şarkısının sözleri ile başka bir dünya için merhaba dedi sanki.
Duymak istemiyorum.

Morrissey – Asleep

Mobile Link: http://www.youtube.com/watch?v=4lthPv4mAss