Home is where the Olea Pizzeria is desem biraz abartmış olur muyum? Kimin umrumda!

2 gün boyunca dinlenip piştikten sonra çıtır çıtır olan incecik bir hamur, kokusu burun kanallarımıza nüfus eden domateslerden hazırlanmış fesleğenli bir sos ve damağımızda akıştıkça bağımsızlığını ilan etmesine ses çıkartamayacağımız erimiş mozzarella peyniri nasıl ALLAA ALLLAAAH dedirtiyor demi? Sadece bu kutsal üçlü bile iyi bir pizza için yeterli. Ekstra malzemeler de iyi mahsüllerden ve üretimden çıkmışsa kalp atışlarımızın artmasına karşı koymamız mümkün olamaz heralde??

 

Yeni Çarşı – Çukurcuma arasında olan her şey yaşantımın büyük bir kısmını oluşturuyor. Tanıdığım esnaflar, sevdiğim cafeler, görüştüğüm arkadaşlarım, saatler harcadığım kitapçılar, karnımı doyurduğum restoranlar hep bu iki lokasyon  arasında boy gösteriyor. Sevgi var buralarda. Samimiyeti doyasıya hissettiğim her mekan her canlı burada.

Eh Allora! Andiamo Oleaaa! 

Galatasaray Lisesi’nden hemen aşağı sapıp az ileride sağ tarafta butik pizza evi olan Olea Pizzeria’ya ulaşıyorsunuz. Kontra Plak’ın dibi nerdeyse. Hah işte tam oralarda.

Dışarda tek bir masası, içeride ise ortalama 15 kişiyi ağırlayabilecek bir alana sahip olan Olea, açık mutfak. Pizzanızı beklerken duvarlardaki aynalardan göz ucuyla ne oluyor ne bitiyor her şeyi görebilirsin 😉

Olea’daki iyi işlerin sırrı Melek Hanım’ın geçmiş restorancılık deneyimine ve babasının Çankırı’daki bostanından getirttiği taze sebzelerden oluşuyor diyebiliriz. İşin içinde kadın girişimci ruhunu da eklersek mükemmel olmamak için başka bir basamak kalmıyor.

Zomato’da yüzümü gülümseten bir yorum var paylaşmak istiyorum hemen. :))

”Her şeyi kendi başına yapan kadın…”

Menüsünde 14 çeşit pizza bulunan Olea Pizzeria’da vegan ve vejetaryen seçeneklerde mevcut. Görsellerden de anlaşılacağı üzere Olea’nın Mutfağı’na hunharca girerek her yeri karıştırma fırsatım oldu.

Kariyer hayatımda keskin bir dönüş yapmaya karar verirsem yamak olarak Olea’da sizlere kendi ellerimle pizza sunumları yapabilirim. :)Gerçi ne açtığım hamurdan ne yaydığım sostan memnun kalan Melek hanımcığımla nasıl bir partner oluruz bilemem ama pizzayı hazırlamak excel’de yıllık reklam bütçesini oluşturmaktan daha az stresli değil hani.

YA TAMAM BIRAK BEN YERİM KÖTÜ OLSUN Bİ BIRAK

 

 

Fırının derecesini ayarlamaktan, malzemelerin eşit kesilmiş olması ve bunların pişme sürelerinin aynı olması ayarından tutun da, hamuru açarken serpiştirilen unun gramından çıkın. Meşakat efenim. Hayattaki iyi olan her şey gibi pizza da meşakat. 🙁

Malumunuz 19 ay önce mide küçültme operasyonu ile 125 kilodan 60 kiloya indim. Mide hacmimin küçük olmasından dolayı ince diye önüme gelen hamur hamur pizzalar yüzünden lönk diye 2. dilimde tıkanıyordum. Saolsun ki Olea sayesinde tıkanmadan keyifle doyarak aylar sonra misler gibi pizzamı yedim.

 

Sıcak italyan müziklerinin yemeğe eşlik etmesi tatlı yemeği isteğinin arttırması kaçınılmaz oluyor.

İthal Mascarpone Peyniri ile hazırlanmış tiramisu ile yemeği noktalayabilirsiniz.

 

Çıkarken mutfağın raflarında bulunan kavanozlardaki organik marmelatlara da göz gezdirmeyi unutmayın lütfen efenim. Halis mulis el yapımı.

Olea Pizzeria: 

Tomtom Mahallesi, Yeni Çarşı Cd. No:46, 34433 Beyoğlu/İstanbul

Hafta içi: 12:00 – 22:00

Hafta sonu: 12:00 – 00:00

 0212 252 27 54
                                                              Bon Appetit Sayın Okuyucu.
                                                                  Burak Çarbuğa

Bon Appetit Sayın Okuyucu.
Burak Çarbuğa