Vodafone Istanbul Calling Konserleri kapsamında 7 Ağustos 2013, Parkorman’da The xx sahne aldı. Bayram öncesine tekabül etmesinden dolayı gidemeyen insanların yoğunlukları sosyal medaya’da dile getirilsede hatta Murat Abbas’ın ”Sevgili müzikseverler The XX konserinin tarihini biz seçmedik.Filler date diye tabir edilen bir opsiyondu.Ya yapacaktık ya da yapmayacaktık.” tweetinden sonra kesin alan boş kalır, rahat rahat, sessizce dinlerim umuduyla konser alanına girmemle hınca hıç bir topluluk bana ”Selaaam” dedi.


Mobile Okuyucular Youtube Link’im: http://www.youtube.com/watch?v=meng_RbIPL8

Sahne’ye çıktıklarında işte Glastonbury ve bilumum konser ve festivallerde videolarını izlediğim, Pitchfork’da her haberlerini okuduğum The xx karşımdaydı! Sinsi bir Hollywood Smile’ım ile konseri dinlemeye koyuldum.

image

Try – Heart Skipped A Beat – Crystalised – Reunion – Sunset – Missing – Fiction – Night Time – Swept Away – Shelter – VCR – Islands – Chained – Infinity // Bis: Intro – Angels Setlistiyle eksik yok desek yeri.

Bu kadar mı coollar, bunlar hiç gülmezler mi, mimikleri yok mu düşüncelerim çok sarsılmasa da biraz törpülendi. Güzel İstanbul’umuz da konser verdikleri için çok mutlu olduklarını söylerken Oliver, tam göz göze geldiğimizde işaret parmaklarımdan X yaptığımı gören Romy gayet gülümsediler. Demek ki isteyince oluyormuş. Yakışıyor da.

image
Sahne’de 1-2 dakikalık bir teknik arıza yaşadı Prodüktör Jamie Smith. Romy’nin mahçupluk halleri görülmeye değerdi.

İnsanın içini anlık ürpermelere neden olan sesleri, durağanlıklarıyla seni dinlendiren tavırları, beyninizi kamaştıran ışıkları… Kendimi kaybettiğim bir 1 saatlik bir zaman. Hatta o kadar kaybetmişim ki Infinity’de bulunduğum yerden 3-4 sıra geriye kaymışım. Synthesizer sesler, electro alt yapı, electro gitar ve vokaller oldukça başarılı. Zaten Mercury Ödül’ü almış olan The Xx, artık kendi soundlarını oturtmayı başarmış bir grup.

image

The xx için söylenecek çok şey var. Müzikal çizgisinden hiç ödün vermeden istikrarlı ilerleyişleri bir sonraki albümde de hissettireceklerine eminim. Ve kesinlikle sahne insanlarıymış. Pikap’da ya da son ses kulaklığımla dinlediğim bir The XX ‘e dün yeni bir tanesi eklendi.


” Vodafone Istanbul Calling ve Pozitif’ i tebrik ediyorum. Organizasyon on numaraydı. The xx konser değil sanatsal şovdu daha çok. Ama Gitar şovlarını kenara koyuyorum. ”

Konsere Dair;
1) Karaborsacılara lütfen dikkat. Konser alanına girmeden daha blue çağlarındaki çocuğa sahne önü adı altında kullanılmış (biletin görevliye verilmesi gereken kısmı koparılmış) ve saha içi bileti 80 tl’den satıyorlardı. Müdale etme şansım oldu çok şükür. Hiç bir şekilde karaborsadan bilet almayıın. Ya sahtedir ya da kullanılmıştır. Girişte görevli sizi alamıyoruz derlerse o an şaşırmayın.
2) Konser alanında aşırı 16 yaş populasyonu vardı, bıdır bıdır konser öncesi konuşuyorlardı ama konser sonrası sadece şarkılara eşlik ettiler. Aslında alttan alttan gelen güzel bir müzik dinleyicisi var.
3) Bir sonraki albümde The xx yine gelmeli. Bu seyirci kaliteli müziği hak ediyor.

image