Zayıflamak zor bir süreç. Buna 5 kilo fazlası olup “evet yaaa haklısın” diyenler lütfen bu yazıdan usulce uzaklaşın. 40 kilo ve üzeri fazlalığı olanlar, tüp mide ameliyatı evresinde veya sürecinde olanlar, evet sizlerle okumaya devam edebiliriz.

IMG_0818

Zayıflamak zor bir süreç. Çocukluktan itibaren hele de bu sağlık problemi ile mücadele etmeye başlamışsanız, bedenin ve beynin yıllarca nasıl yıprandığını bunu en iyi ben ve benim gibi olan sizler anlarsanız. İçimize kapandıkça dışarıya çıktık, kovuğumuza çekildikçe sosyalleştik, çevreden soyutlaştıkça kahkalar attık, özgüven depoladıkça aşık olduğumuzu, sevdiğimizi söyleyebildik, konuşurken yüzümüze bakanlar ile arkadaş olduk, arka masalarda yemek yedik, çekiştire çekiştire 1 ayda mefta ettiğimiz t-shirlerimize sürekli vedalar ettik, yazı özledikçe kış aylarında hırkalarla mutlu olduk. Büyüdük, iş hayatına atıldık. Minimallikten kendiliğinden kırılacak gibi olan toplantı odaları sandalyelerine oturmadan, allahım çatır çutur ses çıkmasa bari oturduğumda endişesi ile kan ter içinde sunumlar yaptık, ben spor kesim 6 drop varlığı imkansız bir ceket bulmak için, karşı cins eminim ansızın katlanarak karnın altında nefes kesmeyecek 3 beden incelten korse arayışında o Nişantaşı senin bu Mahmutpaşa benim gezip durmuştur.

İllallah seviyesi tüm sinir sistemimizi ele geçirdiğinde kırılmalar yaşıyoruz galiba. Benim kırılma tarihim 13 Mart 2015 ‘te ( Tüp Mide Ameliyatı sürecim ile ilgili blog yazıma ait bir link) nihayete erişti. Çok enterasan değil mi, yıllarca içinde korunduğunuz ve sahibi olduğunuz kılıfınızdan kurtulmak için soğuk bir ameliyat odasına girerken son kez görecekmişsiniz gibi sevdiklerinizin yüzünü bir bir hafızanıza kazımaya çalışmak? Durumu dramatize etmiyorum inanın, başarınızın, başarısızlığınızın, terk edilmenizin, depresyonda olmanızın bütün olumlu ve olumsuz her şeyi bağladığınız kilolarınızdan kurtulmak için bıçak altına yatma girişiminde bulunmak akıl karı mı? Bu soruları 1 yıldır kendi kendime çok sordum. Lan hadi ölseydim? Anesteziden bir de uyanamasaydım, bildiğin mefta mı olacaktım şimdi ben?

MERHABA 65 KİLO VERDİM

Processed with VSCO with f1 preset

İç ses susmuyor malumunuz. Anda yaşıyoruz, geçmişi getirmeye ve geleceği bilmemizin maalesef bir yöntemi yok. Şimdi geçmişi getirseydim, brezilya dizilerine çevirdiğim ameliyat sürecime, Heidi’nin tarladan koşuşu gibi güle oynaya giderdim. Bir gün benim zayıflayacak olmama inancım zerre yoktu. Sadece hayallerim vardı. Yürürken kimse bana bakmayacaktı, şunun bir beden küçüğü yok mu diye soracaktım ardından yemek yerken ücra köşelere geçmeyecektim, festivallerde, katıldığım davetlerde göze ilk çarpan ben olmadan gönlümce yürüyüp geçip, hunharca dans edecektim. Görünmez, sıradan, dikkat çeken bakışlardan uzakça hayatımın ritminde ilerleyip, bunlarla mutlu olacaktım. Şimdi hayallerim gerçek oldu. Ne yaşamak istiyorsam yaşıyorum. Yorulmuyorum, terlemiyorum, istediğimi satın alıyorum, istediğim kişi ile pat diye iletişim kuruyorum 😉 , bir de aslan burcunun bana verdiği yetkiye dayanarak ego limitlerimi de gönlümce zorluyorum fakat öyle Becel reklamlarındaki insanlar gibi sabahları da gülerek de güne başlamıyorum çünkü kanalize olduğum tek gerçek bütün olumlu ve olumsuz her şeyin sebebi kilolu olmamdı. Hayda nasıl yani hayatın sorunları ile yine mi yüzleşecez ya, kilolu olarak ben zaten olmuş ya da olacak her şeyin bedelini ödememiş miydim? Cık.

Şişmanlar  bence dünyanın en harika hayallerine, en temiz yüreklerine sahip insanları. İnsan ayrımı mı dersiniz ne dersiniz bilmiyorum ama iş mülakatında eşit şartlarda iki aday kalsa ben şişman olanı tercih ederim ya da güveneceğim bir insana ihtiyaç duyarsam arkadaşlarım arasından yine en şişman olanını seçerim misal fakat şurası da bir gerçek zayıf olmak çok güzel bir şey. 26 yaşındayım ilk defa yaşıyorum bu duyguyu ama bir ruh eksiklikleri var zayıfların. Misal bende de oluştu bu durum. Allah aşkına kilolu olmakla bu durumun ne alakası var demeyin en şişman olanınız ne demek istediğimi en iyi anlayan olacaktır. Bir kere ben merkezciliğiniz kayboluyor. Kilonuz, nasıl göründüğünüz vs’ler zamanla yok oluyor ve başka sorunları hayatınızın merkezine yerleştiriyorsunuz. Dert edinmezsek mutlu olmayan dna yapısına sahibiz anlaşılan.

IMG_0705

Tüp Mide ameliyatı ile 65 kilo verdim. 125 kiloluk dev bir canlıdan 60 kiloluk bir sıradan görünümlü bir insana dönüştüm. Kabullenmekte güçlük çekiyorum kimi zaman, böyle eskiden sanatçı olup plakları çok satan insanlar gibi eski halimi anlatmaktan hoşlandığımı fark ettim. Sanki özlemle anıyorum. Sonra dedim manyak mısın olm sen?  Psikolojik olarak 17 aydır olan bu değişim sürecimi idrak etmekte ve yorumlamakta zorluk çektiğimin farkına vardım. Kopamıyorum sanki obez günlerimden, net bir duvar çekmeye çalışıyorum şu sıra, bu da yormuyor değil.

Bu yazıya başladığımda tüp mide ameliyatı ile ilgili başlıklara değinecektim ki nereden nereye geldim. Aslında şuraya bağlayabilirim konuyu obez olmanın ya da zayıflama sürecinde olmanız, içsel huzurunuzun ya da mutsuzluğunuz temelinde yatan asıl problem olmayabilir. Özellikle Tüp Mide Ameliyatı ile yıllardır alışkın olduğu bedene ve alışkanlıklara birden elveda diyen insanlar süreci daha dikkatli geçirmesi lazım.

Tüp Mide Ameliyatı ile ilgili bilgileri ayrı ayrı yazılarla güncelleyeceğim Tüp Mide Ameliyatı ve Asitli İçecekler, Tüp Mide Ameliyatı ve Fast Food gibi gibi…

Özellikle merak ettiğiniz konular da olursa bana bütün sosyal mecralardan olduğu gibi b.carbuga@gmail.com mail adresimden de ulaşabilirsiniz.

Dipnot: Fotoğraf koruması mevcuttur. İzinim dışı kullanımı tespitinde yasal süreç uyarısız başlatılır.