Tüp Mide operasyonundan sonra küçülen mide hacminiz doğrudan sizin yemek yeme alışkanlığınızda değişiklik yapmanızı tetikler.

Operasyondan sonra her hasta için süresi farklı olmakla birlikte 3 aşamalı bir beslenme süreci vardır.

Sıvı Dönemi (Ortalama ilk 15 gün)

Püre – Yumuşak Gıdalı Beslenme Dönemi (Sıvı Döneminden sonra ki 15 gün)

Katı Dönemi (Sıvı döneminin başladığı günden sonraki ortalama 30. gün ve üstü)

Katı dönemi, sizin artık yavaştan sebze yemekleri, köfte gibi normal beslenme programına geçiş döneminizdir. Yani eliniz artık çatal bıçak tutmaya başlıyor yeniden. 🙂  Operasyon sonrası tüp midenizi korumak için sürdürülen sıvı ağırlıklı beslenme döneminde çiğnemeye hasret kalmanın ardından ev yemeğine duyulan özlemin tetiklemesi ile tüp midelilerin yemek sonrası tıkanma hissini yaşaması kaçınılmaz son olacaktır.

Tüp Mide Ameliyatı’ndan Sonra Yaşanılan Tıkanma Hissi

Küçülen mideniz ile henüz daha açlık tokluk sinyallerini oturtamamış beyin arasında hızlı,çok çiğnemeden, büyük lokmalar yutulması ile ansızın oluşan “haaay valla ölecem, nefes alamıyorum Allaaahıım” hissidir. Tüp Mide Ameliyatı’ndan sonra hemen herkes eminim bu hissi yaşamıştır hızlı yemekten dolayı. Tıkanma Hissini minimuma indirmek, işin açıkçası sadece biraz sakin olmaya bakıyor. Anı ve öğününüzü uzun zamanlara bölerseniz bu hadiseyi ortadan kaldırmış olursunuz. Aslında yapmanız gereken hepsi bu.

Neden Tıkanma Hissi Yaşıyorum?

  • Yemekten hemen önce ve yemek esnasında sıvı tüketimi yapmış olmanız ve mide kapasitesinizi doldurmanız,
  • Besinleri çok az çiğnemeniz,
  • Fazla porsiyon tüketmeniz,
  • Büyük lokmalar yutmanız,
  • İlk 3 aylık döneminizde gaz yapıcı kuru baklagil tüketimi,
  • İlk 3 aylık döneminizde makarna, ekmek, hamur işleri gibi gıda tüketimleri tıkanma hissi yaşamanıza neden olabilecektir.

Tıkanma Hissi Yaşandığında Neler Yapılmalı ve Yapılmamalı?

Yemek esnasında tıkanma hissini yaşadığınız an yemek yemeyi bırakın ya da belli bir süre erteleyin. Kalkıp evin içinde yürüyüşler yapıp midede şişkinliğe neden olan gazı öncelikle atın.

Kesinlikle su ( ya da sıvı herhangi bir içecek) içeyim de biraz rahatlarım gibi bir hata yapmayın çünkü alacağınız sıvı midenize daha çok baskı yapacaktır. Tüp midenizi daha fazla yorup istifra etmeye zorlamayın. (ki kimi zaman mide kendiliğinden bunu yapabilir ona artık yapacak bir şey yok. 🙂 )

Tüp Midenizin hacmi ile beyin arasındaki uyumlu çalışma süresi için bedeninize zaman tanımalısınız. Biliyorsunuz ki mideniz yeni ameliyat olduğu için şiş ve bu şişlik ortalama 6 ay içinde atılıyor.Unutmayın ki midedeki ödem atıldıkça yemek yeme hacminiz artacak ve tıkanma hissini ilerleyen zamanlarda hiç yaşamayacaksanız.

Metod Basit: Ufak lokmalar alıyoruz, bolca çiğneyip öyle yutuyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı ile ilgili sorularınızı b.carbuga@gmail.com ‘dan da mail atarak bana ulaşabilirsiniz. Yoğun olmadığım sürece gün içinde geri dönüş yapmış oluyorum. 😉