Yukarıya Dön
Adres
541 Nisbetiye Mahallesi, Gazi Güçnar Sokak
No: 4/2 Beşiktaş-İstanbul
İletişim
[email protected]
Telefon: +90 212 337 27 78

Google Ads Yenilikleri – Google Marketing Live 2019

Google Marketing Live 2019, Google Ads yenilikleri ve tüketici davranışlarını içeren sunumlar ile bu yıl 14 Mayıs’ta Kaliforniya’da gerçekleşti. Sunumun keynote speakerları arasında Google CBO’su Allan C. Thygesen‘den Sr. Vice Predisent Philipp Schindler‘de yer alarak Google Ads ile ilgili yenilikler, iki günlük etkinlik kapsamında ele alındı.

Machine Learning (Makine Öğrenimi) ile deneyimleştirilen Google Ads reklam modelleri, hedeflemeleri ve teklif stratejileri ile SMART yapının daha da güçleneceği bir dönemin kapılarının aralandığı bilgisi bizlerle de paylaşılmış oldu bu etkinlikle. Yeni Google Keşif reklamları, Galeri reklamları, Shopping Actions, Tampon Makine gibi önemli ürünlerin duyuraların yer aldığı  Google Marketing Live 2019’da ki gelişmeleri özet kapsamında bu yazımda ele aldım.

1) Google Ads Keşif Reklamları (Discovery ads)

Keşif reklamları, Google mobildeki ‘’Keşfet’’ bölümüyle birlikte, Youtube Ana sayfa akışı ve Gmail’de tanıtım ve sosyal sekmelerinde yer alacak yeni reklam modeli. Google’ın her geçen gün biraz daha gelişen yapay zeka kapasitesinden güç alan Google Ads Keşif reklamlarında anahtar kelime odaklı kampanyalar olmayacak. Bunun yerine, hedef kitle odaklı optimize olacak.

Discovery Reklamlarının  en çok öne çıkan üç özelliğini şu şekilde tanımlayabiliriz;

  • Zengin ve Alakalı Yaratıcılık

Artık onlinemağaza sahipleri müşterilerini,  ürünlerini kaydırılabilir içerik, döngü (carousel) tarzı görseller aracılığıyla, kendilerini tercih etmeye teşvik ederek hikayeleştiricilik ön planda tutacak. 

  • Daha İyi Verim

Devasa erişim ve yaratıcılığı açığa çıkaran Google Canvas’ı, Google’ın amaç anlayışı ile birleştirerek, müşterilerinizin ihtiyaçlarını özgüvenli bir şekilde tahmin edebilir ve onlar için en uygun olduğunu düşündüğünüz sonuçları ortaya koyabilirsiniz.

  • Birçok Uygulama ile Devası Erişim

Google arama motoru ve diğer Google hizmetleri üzerinden reklam yapan marka veya firma sahiplerinin en büyük hedeflerinden birisi de, daha geniş kitlelere erişebilmektir. Google, bu açıdan da çok kişiyi memnun edecek bir yeniliği tanıttı. Google hizmetlerine reklam verenler, artık sadece tek bir Google Ads kampanyası kullanarak, Youtube Ana Sayfa, Gmail tanıtım sekmesi ve sosyal sekmesi aracılığıyla devasa bir kitleye ulaşabilecek.

Google Ads Keşif Reklamları Nasıl Oluşturulur?

Google Ads Keşif reklam kampanyası oluşturmak için ”Kampanya Oluştur” adımından sonra kampanya hedefimizi ”Potansiyel Müşteriler” olarak seçiyoruz. Ardından ”Keşif” reklam modelini tıklayıp kampanyamızı oluşturuyoruz.

Makine Öğrenimi ile optimize olan Keşif reklamlarının kurgusu hepimizin bildiği temel reklam kampanyası oluştuma adımlarına dayanıyor aslında. Bunlar;

Kampanya İsmi Oluşturma, 🙂

Lokasyon ve Dil Hedeflemesi Gerçekleştirme,

Teklif Stratejisi Belirleme,

Günlük Bütçe tanımlama,

Url ve Görsel Seçim Operasyonu.

Tek bir kampanya ile Google’ın mobile arama, Youtube ve Gmail kanallarında reklamlarınız hedef kitleniz ile buluşmaya hazır!

2) Google Ads Galeri Reklamları (Gallery ads)

Galeri reklamları, Google’ın mobil arama ağı sonuçlarının (mSERP) en üstünde gösterilecek olan yeni reklam modeli. Mobil kullanıcıların %75’nin arama sorgularının ardından hızlı ve etkili sonuçları görme beklentisi üzerine geliştirilmiş Galeri Reklamları, minumum 4, maksimum 8 adet görsel ve her bir görsel için de  70 karakterlik metin açıklaması ile oluşturulabiliyor.  Kaydırılabilir görsel ve açıklama opsiyonu ile Facebook’un Karusel (Döngü) reklam modeline çok benzediğini söyleyebiliriz. Beta versiyonunu kullanmak için biraz beklememiz gerekiyor.

3) Google Ads Derin Linkleme (Deep Linking in Google Ads)

Google Ads Derin Linkleme ile uygulama etkileşimi reklamlarının hedef URL’lerini isterseniz uygulamanın anasayfasına isterseniz de doğrudan spesifik bir sayfaya açılması sağlanabilecek. Örneklendirmek gerekirse Google sonuçlarında uygulama etkileşimi reklamı ile listelenen ürüne tıklandığında, ilgili markanın uygulaması mobil cihazınızda yüklü ise direk olarak uygulama açılarak ilgili ürün sayfasına ulaşabileceksiniz.

iOS ve Android için ayrı linkleme çalışması ile bu süreç planlanabilecek. Ölçümleme ve Raporlama ise Google Analytics for Firebase kiti ile gerçekleştirilebilecek. Özellikle sadık müşteri pörtföyü olan markaların mobil uygulama etkileşimini yüksek oranda artıracaktır ki bu yenilikle 2X conversion rate hedeflenmektedir.

4) Google Ads Shopping Actions

Google Marketing Live 2019 kapsamında duyurulan en önemli gelişemelerden birisi de Google Alışveriş Reklamları ile ilgilidir. Google, internet üzerinden alışveriş yapanların, ürünleri keşfetmeleri ve çok sayıda mağazadan farklı ürünler arasında karşılaştırma yapmaları için büyüleyici yollar sunan yeni alışveriş reklamlarını tanıttı. Google’ın kendi verilerine göre, alışveriş aramalarının %60’lık bir kısmı, bir kategori veya mağazayı aratan kullanıcılardan geliyor. Örnek vermek gerekirse, ’’ Adidas spor ayakkabı’’ ya da ‘’Zara Elbise’’.

Müşteriler, yakındaki bir mağazada mevcut olan çok çeşitli üründen birini online olarak, direkt Google aracılığıyla satın alabilecekler.  Google Alışveriş reklamları, yerel reklamları ve alım satım işlemlerini bir araya getirerek, perakendeciler ve mağazalar için tek durak haline gelecek.

Yeni Google Alışveriş Kampanyaları, kullanıcılar için de çok sayıda avantaj sunuyor. İnternet üzerinden alışveriş yapacak kullanıcılar, görmek istedikleri özellikler ve marka tercihlerine göre, kişiselleştirilmiş bir ana sayfa görecekler. Alışveriş yapacak kullanıcılar, değerlendirmeler ve ürünler hakkında videolar da izleyebilir. Google Asistan ile kayıtlı ödeme ve adres bilgileri ile sesli komutla satınalma yolculuğunu tamamlayabilecekler. Haziran 2019’da Amerika’da kullanılmaya başlanacak bu özelliği bir müşterimde kullanacağım. Bir hayli merak ediyorum sonuçlarını. 🙂

5) Akıllı Teklifler (Smart Bidding)

Akıllı Teklif Stratejileri, kampanyanın belirlenen hedef doğrultusunda ki (alt-üst teklif verme değerlerini göz önünde bulundurmaz isek) dönüşümü gerçekleştirmek için son zamanlarda Google Ads’in bir çok işletme tarafından kullanılan Machine Learning’e dayalı bir teklif stratejisi.Rekabetin daha da fazla artış gösterdiği dijital pazarlama alanında tüketiciye ulaşmak için artık çok daha fazla esnek kurallara ihtiyaç duyulması, Akıllı tekliflerde aşağıda ki yeni özelliği oluşturduğu söylenebilir.

-Kampanya Düzeyinde Dönüşüm Ayarı

-Maksimum Dönüşüm Değeri

-Dönemsel Ayarlama

6) Youtube Bumper Machine (Youtube Tampon Makine)

Google tarafından video reklamverenler için mevcut video reklamlardan altı saniyelik otomatik reklamlar oluşturmasına yardımcı olan bir Tampon Makine aracı yakın zamanda kullanılmaya başlanacak. Machine Learning ile desteklenen bu tampon reklam özelliği, 90 saniye ve üzerinde olan videonuzda ki en iyi yapılandırılmış anları kendi belirleyerek bu anları altı saniyelik video reklamlarına dönüştürecek kısaca. İşlemin tamamlanması ise yalnızca bir-iki dakika sürüyor. Oluşturulan otomatik 6 saniyelik video karelerine manuel müdehale de edebiliyorsunuz.bumper-machine 2017’nin başlarında, YouTube, analiz ettiği 122 tampon kampanyasının% 70’inin marka bilinirliğinde önemli bir artış sağladığını bildirdi Google Marketing Live etkinliğinde. Tampon Makinesi, özellikle kısıtlı kaynakları olan reklamverenler için mükemmel bir gelişme olduğu söylenebilir.

7) Daha Etkili Yerel Kampanyalar

Yerel kampanyalar, özellikle küçük yerleşim birimlerinde hizmet veren mağazalara hitap eden kampanyalar arasından akla gelen ilk Google Ads kampanyalarıdır. Bu alanda yapılan ve 10 reklamvereni içeren araştırma,  yerel kampanyaların, markalara ortalama beş kat daha fazla  dönüşüm sağladığını ortaya çıkarttığı gözlemlendi. Yerel kampanyalar, küçük işletmeleri daha fazla desteklemeye devam edecek ve arama ve adres hizmetleri gibi diğer faydalı yerel hareketler sürdürülecek.  Google Maps ile birlikte gelecek yeni bir hizmet, kullanıcılara, işletmelerini daha fazla mevkide belirtme olanağı da sağlıyor. Bu hizmet, potansiyel müşterileriniz rotalarını planlarken ya da Google Maps kullanarak hareket ederken, geçmişte yaptıkları aramalara veya bulundukları alana göre, mağazalarınızın tanıtımını yapan Google Maps önerilerini de içeriyor.

8) Google Ads Mobil Uygulaması Yenilikleri

Google Ads mobil uygulaması ile artık ”Duyarlı Arama Ağı Reklamları” oluşturabilir ve düzenleyebilir olacak. Kampanyanın reklam öğesini yazabilir, başlık ayarlamaları yapılabilir, teklif ve bütçe kontrolünü doğrudan cep telefonu uygulamasından gerçekleştirilebilecek.

Ek olarak öneriler ile birlikte, yeni anahtar kelime veya negatif anahtar kelime ekleme, düşük performanslı anahtar kelimeleri duraklatma ve tüm Akıllı Teklif stratejilerini seçilmesine de olanak sağlayacak. 

9) Ölçüm & Raporlama

İnternet üzerinden reklam yapan firma ya da marka sahiplerinin en çok dikkat ettikleri durumlardan birisi de, kampanyalarının nasıl gittiği hakkında sunulan raporlar ve ölçümlerdir. Google, yeni dönemde, raporlama ve ölçüme verdiği önemi de artıracak. Yakında kullanılabilir olacak birkaç özellikten şu şekilde bahsedebiliriz;

– Uygulamalar arasındaki güçlü linkleme işlemleri ile, Google Ads bünyesindeki uygulamalar arasındaki raporlama mümkün hale gelecektir. Bu gelişmenin sayesinde, Google’ın ilk test sonuçlarına göre, 2 kat daha fazla dönüşüm sunuyor.

– Yerel kampanyaların optimize edilmesi, aramalar ve mağaza ziyaretleri için offline KPI(Anahtar Performans Göstergesi) da içerecek.

– Display & Video 360 Raporlama Entegrasyonu, görüntü ve video raporlaması arasında bir köprü olacak, bu iki platform arasında uzun zamandır beklenen sinerjiyi ortaya çıkaracak.

– Yalnızca birden çok dönüşüm için değil, aynı zamanda, değişen dönüşüm değerleri için de optimizasyon yapmak mümkün olacak.

10) Gizlilik

Google Marketing Live 2019’da üzerinde en çok durulan konulardan birisi de gizlilikti. Google herkesi, gelecekte daha az veri ile çalışmaya hazırlıklı olunması gerektiği konusunda bilgilendirdi. Kullanıcılar artık gizliliklerini daha yakından yönetebilecek.

Google, aylık olarak 160 milyon insanın Google hesabında gizlilik ayarlarını kontrol ettiğini veya değiştirdiğini bildiriyor. Google Ads servisinin daha az kullanıcı verisini saklamayı hedeflemesi bu noktada şaşırtıcı olmamalıdır.  Makine öğrenimi, daha az veri kullanarak daha çok işlem yapmamıza olanak sağlayacak. Sınırlı birinci taraf verileri ve üçünü taraf verilerine yönelik gelişmiş denetleme ile, makine öğrenimi, hedef kitle seçme işlemini, veri toplamaya daha az bağlı hale getirecek ve ilgili kullanıcıların ve onlar gibi hareket eden diğerlerinin öğrenme davranışlarıyla daha alakalı hale getirecektir. Ayrıca Google, Chrome tarayıcının çerezleri ele alış şeklinde değişiklik olacağını belirtti ve parmak izi ile kilit açma konusuna değindi. Kısacası, gizlilik artık, kişisel amaçlarla Google kullanımında olduğu kadar, Google Ads kullanımında da önemli hale geliyor.

Sunulan yeni kampanya ve stratejiler aslında yenilenecek tüm reklam süreçlerinin ilk parçaları olduğunu söylemek aslında çok güç değil. Makine öğrenimi artık çok daha fazla söz sahibi ve algoritma kendi kitlesini oluşturma da artık çok daha akıllı. Pazarlama stratejileri yerini sadece pazarlama hedeflerine bırakacak gibi gözüküyor yakın zamanda.

Google Ads ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ”Google Ads Nedir?” başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. https://www.burakcarbuga.com/google-ads-nedir/

Dönüşümü Yüksek Günlerde Görüşmek Üzere,

Burak Çarbuğa

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir web site deneyimi sunmak için çerezler kullanılıyor. Politika detayını inceleyin.