Yukarıya Dön
Adres
541 Nisbetiye Mahallesi, Gazi Güçnar Sokak
No: 4/2 Beşiktaş-İstanbul
İletişim
[email protected]
Telefon: +90 212 337 27 78

Dijital Pazarlamaya Genel Bakış – KOBİ

KOBİ ‘nin dijital dönüşümü hafife alınmayacak bir kıvama geliyor Türkiye ekonomisinde

21. yüzyıl büyük bir dönüşümün başlangıcı. Bu başlangıç azımsanamayacak boyutlarla da ivme kazanmaya devam ediyor. Dünya ortalamasında e-ticaretin perakendeden aldığı pay 2018 yılında %8.5 iken bu oran Türkiye’de % 3.5 seviyesinde tamamlandı. Bu yüzdelik halen yapmamız gereken birçok şeyin olduğunu bizlere söylese de BRICS gibi gelişmekte olan ülkelere baktığımızda aynı seviyelerde olduğumuz aşikar. Dönüşümün içerisindeyiz ve dijitalleşmek artık kaçınılmaz.

KOBİ Dijitalleşiyor

Gelişen teknoloji, ROI, Dijital Pazarlama ve MARCOM birbirini tetikleyen en net ögeler oldu. Dijital dönüşüm teknolojiye ayak uydurmaktan ziyade teknolojiyi benimsemekten geçiyor. Web sitesi kurmaktan dijital pazarlama stratejisini belirleyip çalışmaları sürdürülebilir kılma zamanına kadar geçen bu süreçte KOBİ ‘nin hata yapması, kafa karışıklığı yaşaması ve endişe hissinin artması işlerin büyümesinin önüne birer engel olarak çıkıp süreci yavaşlatmakta.

Gelişen teknoloji ile hazır e-ticaret sitelerinin olması, online ödeme sistemlerinin basit entegrasyonu ve sosyal medya & internet reklamcılığı bilinci ile Türkiye’de şu an 14.000’den fazla e-ticaret sitesi bulunmakta. KOBİ ‘ler için sunulan destekler ve dijital iş ortakları aracılığı ile düşük bütçeler ile ticari varlığı oluşturmak artık çok daha basit ve ekonomik.

İşin tabiyatına baktığımızda aklımıza doğrudan bir soru geliyor. Peki nerden başlamalıyım?

Pazarlama

İşin kilit noktası öncelikle pazarlama alanından geçiyor. Marka olmak ya da bilinir olmak, ürün satmak, hizmet sağlamak, ulaşılabilir olmak, fayda sağlayacağınız mecralarda var olmak, kampanya modellemek gibi stratejilerin ön hazırlığının belirlenmesinde, pazarlama ve pazarlamanın alt kollarına en azından vakıf olmaya çabalamak ileride işin tıkanabilecek noktalarında daha kolay adım atmanıza fayda sağlayacaktır. Bunu sürdürmek ise KOBİ’nin başarıya ulaşmasının önünü kolayca aralayacaktır.

Pazarlama, işinizin bütününde yer almalı. İşletmenizin kimliği, varlığınızdır. Kimliğiniz olmadan yapacağınız yatırımlar geri dönüşümü tetiklemeyecektir. Rekabet ve fırsat-pazar eşitliğini göz önüne aldığımızda pazarlama trendlerini, yaklaşımını ve iletişimini planlamamış kurumların başarısızlık hikayelerini e-ticaret sektöründe de yaşamamız tüketiciyi tanımama ve değişime ayak uyduramamaktan kaynaklandığı raporlanıyor.

Pazardaki Tüketicinizi Tanıyın

X kuşağı (1965-79), ön yargısı daha az olan sağ duyulu olup teknolojiye adapte olmaya çalışan bir nesil iken, Y kuşağı (1980-99) sabırsız, heyecanlı, tatmin olmakta zorlanan, araştırmacı ve bağımsızdır.

Z kuşağı (2000-21) ise mekanikleşmenin insanlık üzerine yeşil ışık yaktığı ve kısa dönemde doğrudan tüketim alanında söz sahibi olacak bir nesildir. 2018’de yüksek nüfus oranına sahip bu kitleyi tanımak için hiç vakit harcadınız mı?

Detaylandırılmasına girildiğinde kime hizmet ettiğini bilmek, tüketicinizin en azından genel tutumlarını ve yaklaşımlarını tanımak işletmenizin stratejisini belirlemekte fayda sağlayacaktır. Pazarlamada etkisini kaybetmiş eski tekniklerin yerine daha fazla davranışsal psikolojiden yararlanılmaktadır.

Bu kıstas; iletişim dilinizden, sosyal medya pazarlamanıza hatta web sitenizin tasarımını bile etkisi altına almaktadır.

Günde bir kişi, ortalama 300 adet reklam&pazarlama görsel ve duyumuna şahit oluyor bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde. Tüketicinin satın alma noktasında aklı bu kadar karışık iken sizin net ve sabit bir çizginizin olması piyasadaki gücünüzü arttıracaktır.

Mobile ve Omni-Channel Yolculuğu

TUBİSAD ve ETİD’in 2013-16 yılları arasındaki açıkladığı veride, Türkiye’deki e-ticaret hacminin 17.5 milyar TL’ye ulaştığını gözlemliyoruz ve ardından hemen dillere pelesenk olan mobile değiniyoruz. 2016 yılından %65 mobile penetrasyonu ile Türkiye, %60 mobil penetrasyonu olan dünya ortalamasının üzerinde.

Mobil cihazlar ve mobil internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret için de yeni bir dönem başlamıştır. Müşterilerin her kanaldan tutarlı ve aynı kalitede hizmet alma beklentisi ile alışveriş deneyimi artık offline’la online’ı birleştiren, birden fazla kanalı aynı anda ya da farklı zamanlarda kullanılabildiği bir yöne doğru ilerlemektedir. Değişen teknolojilerle birlikte müşteriler de artık;

 Markalarla her an her yerden bağlantıya geçmek,

 Her ürün ve servise ve bunlar hakkındaki bilgilere her kanaldan ulaşabilmek,

 Tüm kanallardan markalar ve markalarla ilgili diğer müşteriler ile iletişim halinde olabilmek,

 Ve bu işlemler için minimum efor harcamak istiyorlar.

Bu nedenle müşterilerin alışveriş yolculuğu, artık doğrusal ilerleyen bir süreçten ziyade, birçok farklı kanaldan beslenen bir uçuş planını andırmaktadır.

(Kaynak: TUBISAD 2017 e-ticaret Raporu)

Dijital Reklam Trendi | E-Ticaret

İnternet gurusu ve Kleiner Parkins’in ortağı Merry Meeker, her yıl hazırlayıp sunduğu İnternet trend raporunda dijital reklam yatırımlarının arttığını belirtmekte. Google Ads yatırımlarının %20, Facebook reklam yatırımlarının da %62 oranında artışın verileri globaldeki dijital yatırımları bize sunmakta.

Google Ads, kullanıcının kullanım alışkanlıklarına ve ilgisine göre ürün geliştirme ve güncellemeleri ile farklı reklam modelleri bizlere sunmakta. Google Ads ‘in Ürün Listeleme Reklamı Merry Meeker’ın 2017 trend raporunda dikkatle incelenmiş.

2014 – 2017 yılları arasına baktığımızda PLA (Ürün Listeleme Reklamları) tıklamalarında artış yaşandığığını gözlemliyoruz.  Google aramasına istediğiniz bir ürünü yazdığınızda ürün görselini, fiyatını ve ilgili siteleri  doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Tüketici tüm bu bilgileri görerek sitenize girdiğinde satın alma kararının önündeki setleri büyük ölçüde kırmış oluyor.

PLA reklamları e-ticaret için kullanılacak en verimli reklam modellerinden biridir. KOBİ, Google Ads yatırımında ürün listeleme reklamlarını kullanarak satışlarını ve site trafiğini arttırmak için kullanabilir. Düşük bütçe ve yatırım getirisine sahip bu model ile dijital reklam stratejisine dahil edilmesi faydalı olacaktır.

Sevgiler,

Burak Çarbuğa

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir web site deneyimi sunmak için çerezler kullanılıyor. Politika detayını inceleyin.