Yukarıya Dön
Adres
541 Nisbetiye Mahallesi, Gazi Güçnar Sokak
No: 4/2 Beşiktaş-İstanbul
İletişim
[email protected]
Telefon: +90 212 337 27 78

Youtube SEO Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Youtube SEO, Youtube videolarınızın daha üst sıralarda yer alması ve arama sonuçlarında çok daha fazla kullanıcıya ulaşılması için yapılan optimizasyon işlemlerinin tamamına denilmektedir.

2018 yılında video içerikler, tüm işletme ve de influencerlar için önemli bir öge haline gelmiştir. Eylül 2018 global verilerine göre günde Youtube’da izlenen video sayısı 5 milyarı geçmektedir. Kullanıcıların bu derece aktif olduğu bir yerde video içeriklerin kullanıcılara ulaşmasında da rekabet büyük bir oranda artmış oldu.

Rekabetin yüksek olduğu bir platformda, Youtube video içeriklerimizi kullanıcılara ulaştırmak için neler yapabileceğimize yönelik başlıkları SEO Uzmanı – Can Cankıran ile birlikte görüştük. İşte O söyleşiden Youtube SEO’nun ne olduğuna ve nasıl optimize edilmesine dair satırbaşları…

– Youtube SEO nedir? Özgün İçerik Youtube SEO Optimizasyonu İçin Neden Gereklidir

  Youtube SEO, Youtube arama sonuçlarına göre kanalınızı ve videonuzu optimize etmektir. Youtube arama sonuçlarının algoritması Google’a göre çok daha basitleştirilmiştir. Aslında o kadar basit bir temele dayanır ki daha önce Youtube SEO hakkında bir şey bilmeyen bir kişinin videosu bile milyonlarca kez izlenmesi mümkün. 

 Youtube SEO ’yu terimsel olarak bilmenize gerek yok. Çünkü Youtube, ilgili arama sonuçlarında var olmanız için gerekli ihtiyaçları basitleştirilmiş bir şekilde video üreticilere sunuyor. Bu ihtiyaçların SEO için olduğu bilgisini sadece etiket sisteminde belirtiyor. Aslına video yüklerken girilen verilerin hepsi arama sonuçlarını doğru düzene ulaştırmak içindir.

Youtube’da özgün olmazsanız zaten telif problemi yaşarsınız. Bu sebeple herkes kendiliğinden özgün sayılır. Özgün olmayıp da telifi aşsanız bile para kazanma noktasında takılırsınız. Bu duruma SEO dışında bakmak gerek. Özgün olmazsanız bu mecrada sadık bir takipçi kazanmanız mümkün değil.

– Bir başkasının videosunu da alıp paylaşırsanız eğer dakikası dakikasına aynı olan bu videoyu Youtube kendi veritabanında göreceği için arama sonuçlarında gözükmeyecektir. Videoyu aynı ama başlığını farklı bir açıklamayla girerseniz de bu sefer o videonun arama sonuçlarında görünür olma potansiyeli düşüreceksinizdir.

 Bütün akıllı arama motorları kullanıcılara doğru içerik sunarak farklı farklı sonuçlar vermeye çalışır. Aynı konuda aynı sonuçları taşıyan bir arama motorunu insanlar tercih etmeyecektir. Fakat aynı içeriğe sahip olup da izlenme alabilmeniz tabii ki mümkün. Bu da video içerisinde yaratabileceğiniz kalite farkıyla olur. İçeriğin ses kalitesi, görüntü kalitesi ve akışı da bir özgünlük neticesi verir. Sonuçta bilgi evrenseldir. Bu platformda bilginin nasıl verildiği ise sanatsal bir özgünlüktür.

Youtube’a Yüklenen Bir Videonun Hızlı Index Alması İçin Yapılması Gerekenler

 Videoların hızlı index alması için öncelikle sosyal imleme yapılması gereklidir. İlgili videonun sosyal medyada bağlantılarının paylaşılması arama motoru crawlerlarının ilgisini çekecektir.

– Crawlerlar ya da diğer adıyla bu arama motoru örümcekleri internet ortamında olan bağlantıları takip ederek yakaladıkları bağlantıları dizinine kaydederler. Genelde fenomenler Instagram biyografisine video bağlantısını koyarak aslında farkında olmadan index hızlarını artırmaktadırlar. 

– Facebook, Twitter, Instagram ya da haber sitelerinde Youtube video linkinin paylaşılmış olması index alma hızınızı arttıracaktır. Hatta Dailymotion, vimeo ve izlesene gibi sitelerde ilgili videonuzun teaserını yükleyip açıklama alanından bağlantı vererek ufak bir imleme gerçekleştirmiş olursunuz.

Google Arama Sonuçlarında, Youtube Videoların Çıkmasının Önemi

-Temelinde Youtube’da diğer siteler gibi Google için dizinine kaydettiği klasik bir sitedir. Ancak ayrıcalıklı bir site olduğu kesin. Google hem tüm arama sonuçlarında hem de arama seçeneklerindeki videolar filtresi ile Youtube videolarını ön plana çıkarıyor artık. Amaç doğru içerikle kullanıcıyı buluşturmak olduğu için çıkan sonuç tipi (görsel, video, metin, harita vs.) fark etmiyor.

-Youtube SEO işlemlerinin burada çok büyük rol oynuyor. Video sayfasında geçen; anahtar kelimeler, başlık, açıklama, sayfada geçirilen süre gibi etkenler Youtube videolarınızın Google’da var olmasını ciddi oranda etkileyecektir. Şu anda Youtube otoritesini kullanarak Google arama sonuçlarında görünür olmanız, bir blog kurarak görünür olmanızdan katbekat daha kolaydır.

-Youtube domainin otoritesinin yüksek olmasından dolayı herhangi bir kelimenin sonuna ‘…Nedir?’, ‘…Nasıl?’ getirerek yapacağınız her Google aramasında Youtube videolarını görmeniz büyük bir olasılık.

Youtube SEO İçin Yapılması Gerekenler

– Youtube arama sonuçlarında varlığınızı güçlendirmek için başlıkta aranan anahtar kelimenin geçmesi en önemli husus Youtube SEO için. Başlık oluştururken tıklama oranlarınızı artıracak dikkat çekici kelimeler kullanmanız faydanıza olacaktır. Ancak bunu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli bir konu şayet clickbait yapıyorsanız ve bu da anlaşılırsa videonuz ilgili süresinden çok daha az izlenebilir ve kanalınızı otoritesizleşmesine neden olabilir. 

Youtube video açıklamasında ise ilgili anahtar kelimelerin benzer anlamlarının kullanılması, aranan kelimenin farklı varyasyonlar ile cümlelere dökülmesi videonun başlıkla alaka düzeyini önemli bir ölçüde artıracaktır. Bu işlem, ilgili anahtar kelimeye benzer farklı anahtar kelimeler kullanmanızdan ötürü izlenme oranınızı da artıracaktır. Youtube SEO için etiketlerde spam yapmadan gerçek potansiyel arama kelimelerini geçirmeniz önemlidir. Keyword girişlerinde uzun ya da kısa yazmanızın bir önemi yoktur. Doğrudan video ile eşleşebilecek arama kelimelerini kullanmanız yeterli.

Google ve Youtube’da kullanıcıların yapılan arama sonrasında içerik sayfasında geçirdiği süre de çok önemlidir. Eğer arama sonrası içerikte uzun süre vakit geçiriliyorsa anahtar kelime ile videonun eşleşme oranı Youtube botlarına göre artacaktır.

– Google’da domainlerin otoritesinin olduğu gibi Youtube’da da kanalların ve videoların kendine has otoritesi vardır. Siz çok uzun bir video yapmasanız bile 5 dakikalık bir video oluşturup aynı içerik ve aynı kaliteye sahip 15 dakikalık bir videonun daha da önünde çıkabilirsiniz.

– Yüklenen her video, her başlık, her anahtar kelime çalışması ya da kullanıcıların videonuzda geçirdiği her bir dakika kanalınızın sicilini Youtube algoritmasına göre otoritelendirecektir.

Youtube Artık Sadece Bir Video Platformu Değil, Dünyanın En Büyük İkinci Arama Motoru 

– İnsanlar Youtube’u hem bilgilenmek hem de eğlenmek ya da eğlenerek bilgilenmek için kullanıyorlar. Yüzüklerin Efendisi serisinin kitaplarından çok filmlerinin izleniyor olması tamamen kişilerin alışkanlıklarının değişmesi ile alakalıdır.

Youtube, Google’dan sonraki en büyük arama motoru artık. Görsel teknolojinin ilerlemesi; kişilere okuma yerine izleme-duyma alışkanlığı kazandırmıştır. Teknoloji, kişilerin tüm ihtiyaçlarını kolaylaştırıp alışkanlıklarını da doğru orantıda etkiliyor. Bu durum kimi zaman olumlu karşılanmasa bile artık kaçınılmaz bir durum olduğu için uyum sağlamak mecburiyetindeyiz.

 İzlenimlerime göre; okuma oranlarının düşmesi, artması ya da bilgiyi okumak yerine izlemeyi tercih etmesi, dijitalde çalışan insanların işini negatif yönde etkilemiyor. Çünkü her şekilde bir arama mevcut ve bilgiye görsel ya da metin olarak ulaşmalarını sağlayan bizler varız.

Dönüşümü Yüksek Günlerde Görüşmek Üzere,

Burak Çarbuğa

Youtube İş Ortağı Programı hakkında bilgi almak için işaretlenmiş bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha iyi bir web site deneyimi sunmak için çerezler kullanılıyor. Politika detayını inceleyin.